Dzień Ziemi 2022 pod hasłem “Zainwestuj w Naszą Planetę”

WhatsApp Image 2022-05-12 at 12.02.3022 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Podczas tegorocznych paneli i warsztatów będą omawiane naturalne procesy, pojawiające się zielone technologie i innowacyjne myślenie, które może przywrócić ekosystemy na świecie.

Wśród poruszanych w tym roku tematów znajdą się:

 • Znajomość klimatu i środowiska
 • Technologie przywracania klimatu
 • Wysiłki na rzecz ponownego zalesiania
 • Rolnictwo regeneracyjne
 • Edukacja i świadomość obywatelska
 • Porządki środowiskowe.

Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy już w kwietniu. !9 kwietnia ogłoszony został konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić w formie plakatu działania, które pozwolą na zatrzymanie zmian klimatycznych. 22 kwietnia gościliśmy przenośne molekularium, w którym wyświetlony był film 3D „ Budowa Ziemi”. 12 maja montażem słowno-muzycznym dokonano podsumowania działań. Pani Martyna Łaźniowska, referent do spraw oświaty i zdrowia  oraz Pan Marcin Korecki, inspektor do spraw ochrony przyrody, ochrony środowiska i leśnictwa wręczyli uczestnikom konkursu plastycznego nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Domaszowice. Nagrodzeni uczniowie to: Julia Otolińska, Maja Otolińska, Karina Hodera, Wiktoria Makara, K. Matkowska.

12 kroków, które możesz podjąć już teraz

Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda babysteps, czyli małych kroków zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec obszary, które możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz?

 1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
 1. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 1. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które

możesz zapakować do swoich pojemników.

 1. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 1. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
 1. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 1. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 1. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
 1. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
Podoba Ci się? Udostępnij!!!
 Dzień Ziemi 2022 pod hasłem “Zainwestuj w Naszą Planetę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.