NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DOMASZOWICACH

sprzatanie23 011W dniu 26.09.2023 Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego po raz trzeci wzięła udział w Akcji Ogólnopolskiej Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej, tym razem była to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej -,,Nad Niemnem”. Powieść ta  jest wyrazem hołdu złożonego polskim patriotom poległym w powstaniu styczniowym, ale również tym, którzy po klęsce powstania zaprezentowali nowy wzorzec patriotyzmu wyrażający się w kulcie pracy, w solidaryzmie narodowym, edukacji i dążeniu do sukcesu ekonomicznego Polaków prześladowanych przez zaborców. Do czytania w naszej szkole, został wybrany pierwszy rozdział książki. Nasi zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie pięknie i wzruszająco odczytali fragmenty powieści, a chór wyśpiewał pieśń  ,,Ty pójdziesz górą a ja doliną”. Serdecznie dziękujemy Wójt Gminy Domaszowice- Pani Urszuli Medyk, Pani  Annie Opali, Pani Ewie Krzemowskiej za czynny udział w czytaniu powieści. Dziękujemy również Pani Dyrektor Bożenie Hendrysiak, Nauczycielom: Jolancie Bogacz, Iwonie Nawolskiej, Halinie Dutkiewicz, Ewie Wojtowicz, Agacie Oleś za interpretację utworu Elizy Orzeszkowej. Inscenizację utworu mogliśmy obejrzeć w wykonaniu uczniów z klasy 6b i 6a: Kaliny Pierzchawki, Kingi Kurek, Jakuba Zawadzkiego, Mikołaja Figla, Zuzanny Głowacz, Wiktorii Bodzioch. Szkolny chór zaprezentował się pod kierunkiem Pani Róży Gerlach, a całą imprezę wraz ze scenografią przygotowała Pani Małgorzata Rybitw. Ta szczególna uroczystość pięknie wpisała się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który jest realizowany w bieżącym roku szkolnym przez Społeczność naszej szkoły.

Małgorzata Rybitw

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”
Podoba Ci się? Udostępnij!!!
 NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DOMASZOWICACH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.