Wycieczka do Pszczyny i Oświęcimia – lekcja historii i refleksji

Wycieczka do Pszczyny i Oświęcimia – lekcja historii i refleksji

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce, która była nie tylko okazją do poznania piękna naszego regionu, ale także do głębokiej refleksji nad historią. Odwiedziliśmy Pszczynę – miasto o prawie 700-letniej historii, nazywane „Perłą Górnego Śląska”.

Jedną z największych atrakcji była wizyta w pszczyńskim zamku, który zachwyca bogato zdobionymi, pałacowymi wnętrzami. Prezentowane tam przedmioty pochodzą z kolekcji książęcego rodu Hochbergów. Aż 80% wyposażenia zamku to oryginalne elementy z przełomu XIX i XX wieku, co czyni to miejsce wyjątkowym na skalę europejską.

Drugim punktem naszej wyprawy był Oświęcim, a dokładnie były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau – miejsce o niezwykłym znaczeniu historycznym i symbolicznym. To tu, w czasie II wojny światowej, doszło do jednej z największych tragedii ludzkości.

Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zachowały się oryginalne elementy obozowej infrastruktury – bocznice kolejowe i rampy, komory gazowe, baraki więźniarskie oraz ogrodzenia. Ekspozycje muzealne zawierają również liczne fotografie, dokumenty, ubrania i rzeczy osobiste odebrane więźniom, a także wyposażenie obozowe.

To przejmujące miejsce, w którym życie straciło ponad milion ludzi, pozostawia trwały ślad w pamięci każdego odwiedzającego. Dla naszych uczniów była to niezwykle ważna lekcja historii, człowieczeństwa i pamięci.

Powitanie Wiosny w Szkole – 21 marca 2025

Dwiosny2025 02521 marca cała społeczność szkolna hucznie witała nadchodzącą wiosnę. Dzień pełen radości i energii rozpoczął się od kreatywnego zadania, które polegało na udekorowaniu drzwi sal lekcyjnych w wiosennym klimacie. Każda klasa stanęła na wysokości zadania, tworząc niepowtarzalne i kolorowe kompozycje, które od razu wprowadziły wiosenny nastrój do szkoły.

Kolejnym punktem dnia był niezwykle emocjonujący „Szkolny Wiosenny Mam Talent”. Uczniowie każdej z klas mieli okazję zaprezentować swoje talenty, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami i zdolnościami. Od śpiewu, przez taniec, aż po różne występy artystyczne – wszyscy uczestnicy włożyli w swoje występy mnóstwo serca i pasji. Czas spędzony na wydarzeniu był wyjątkowy, a uczniowie i nauczyciele wspólnie dopingowali występujących, bawiąc się, śpiewając i tańcząc. Po zakończeniu zmagań, laureaci odebrali dyplomy i nagrody, a także gratulacje i ogromne brawa.

Na zakończenie obchodów wiosny, cała szkoła wyruszyła w barwnym pochodzie do Urzędu Gminy, aby poszukać wiosny w okolicy. Dzieci śpiewały radosne piosenki, niosły kolorowe balony i kwiaty, a ich uśmiechy i energia sprawiały, że z daleka widać było naszą szkolną wiosenną euforię. To był piękny, słoneczny dzień pełen radości i pozytywnej energii, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Continue Reading…

Wiosenne Wagary z Poezją

Zdjęcie WhatsApp 2025-03-31 o 09.46.49_4f488dd4          „Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja”

                                                            (Symonides z Keos)

 21 marca z okazji pierwszego  dnia wiosny oraz  Międzynarodowego Dnia Poezji odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dedykowany uczniom klas IV-VIII, który jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 27 recytatorów, którzy malowali słowem wiosenne krajobrazy w tle koncertu  Vivaldiego pt. „Wiosna.” Opowiadali o wiśnie budzącej się ze snu zimowego, rozkwitającej, zachwycającej świeżością barw i witalnością życia. Po burzliwych obradach jury        w składzie: Pani Bożena Hendrysiak – dyrektor szkoły oraz panie Iwona Nawolska, Ewa Wojtowicz i Agata Oleś, wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

  1. Jakub Zawadzki kl. VII b
  2. Kalina Pierzchawka VII b
  3. Dawid Cmokowicz IV

Jury przyznało także  wyróżnienie dla Emilii Stefaniak z kl. IV i Mikołaja Figla z kl. VII b.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki ,a zwycięscy pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

                                                  Jolanta Bogacz

Continue Reading…

Lekcja techniki dotycząca prądu elektrycznego

IMG-20250330-WA0056Na lekcji techniki dotyczących prądu elektrycznego uczniowie klasy VI mieli możliwość skorzystania z pomocy dydaktycznych pochodzących z „Laboratorium Przyszłości”. Dzięki dostępnym zestawom „Electronic” budowali proste obwody elektryczne z różnorodnych elementów. Poznawali przy tym warunki jakie muszą być spełnione aby „prąd mógł popłynąć”. Na podstawie praktycznych działań uzyskali również odpowiedzi na pytania: jakie są źródła prądu elektrycznego, co to są płytki stykowe i jak się je wykorzystuje, jak prawidłowo podłączyć diodę LED, żeby świeciła, czy diody przewodzą prąd w obu kierunkach. Dowiedzieli się też jak można „ wyprodukować” prąd elektryczny.
Jak się okazało poznawanie świata elektryczności jest bardzo ciekawą przygodą, a prąd elektryczny nie jest wcale taki straszny jeśli tylko znamy zasady bezpieczeństwa jego użytkowania.

Opr. Joanna Barszcz

Continue Reading…

Dzień Liczby Pi w Szkole Podstawowej w Domaszowicach

IMG-20250325-WA002514 marca, jak co roku, w Szkole Podstawowej w Domaszowicach obchodziliśmy Dzień Liczby Pi – święto matematyki, kreatywności i logicznego myślenia. Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy od matematycznego wyzwania dla najmłodszych uczniów – konkursu „Puchacz Piotr” skierowanego do klas I-III. Uczestnicy zmierzyli się z zagadkami i zadaniami rozwijającymi logiczne myślenie, a my z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

Finałowym akcentem tego wyjątkowego dnia był konkurs w układaniu kostki Rubika, zorganizowany z okazji 50-lecia jej powstania. Zawody podzielono na dwie kategorie wiekowe: klasy I–III oraz IV–VIII. Emocji nie brakowało, a uczestnicy imponowali nie tylko umiejętnościami, ale i szybkością!

 

W kategorii klas I–III miejsca na podium zajęli:

  • 1. miejsce – Oskar Głowacki
  • 2. miejsce – Klaudia Różańska
  • 3. miejsce ex aequo – Emil Poniewierski i Nikodem Poniewierski

W kategorii klas IV–VIII rywalizacja była wyjątkowo zacięta, a zwycięzca osiągnął niewiarygodny wynik:

  • 1. miejsce – Wojciech Baran z czasem 51,81 sekundy
  • 2. miejsce – Oliwier Dudek
  • 3. miejsce – Adrian Uruski

Dzień Liczby Pi był nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale także do pokazania, że matematyka może być fascynująca i inspirująca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już nie możemy się doczekać kolejnych matematycznych wyzwań!

Continue Reading…

Pokaz fizyczno – chemiczny „Edu Event”

IMG-20250325-WA001014.03.25 r. w naszej szkole odbyła się kolejna już nietypowa lekcja nauk przyrodniczych. Pokaz fizyczno – chemiczny „Edu Event” zafascynował uczniów od tych najmłodszych I-III do starszych IV-VIII i wprowadził ich w świat doświadczeń. Uczniowie mogli zobaczyć eksperymenty z dziedziny chemii, fizyki, a także z biologii. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się dlaczego krew ma różną barwę u różnych zwierząt , jak powstaje chmura, poznały zjawisko implozji, oglądały ciekły azot , poznały jego właściwości. Ponadto uczniowie badali i sprawdzali, czy mózg może nas oszukać? Ciekawym doświadczeniem okazały się sztuczki związane z efektami specjalnymi wykorzystywanymi w filmach . Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Prowadzący przedstawił uczestnikom zagrożenia wynikające z niewłaściwego przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń. Spotkanie było interesujące. Uczniowie mogli poznać kolejne tajniki nauk przyrodniczych.

Opr. Joanna Barszcz

Continue Reading…

12