Articles from 30/11/2022
Dyskoteka szkolna
Lampiony, rogaliki i … gęsi, czyli co wiemy o św. Marcinie?
Święty Marcin nie należy do najpopularniejszych świętych. Jednak we Francji i w Niemczech jego kult jest szczególnie rozwinięty.
Kim więc był? Rzymskim legionistą, który, jak głosi legenda, jadąc w mroźną zimową noc ze swoim oddziałem, spotkał u bram miasta zmarzniętego żebraka. Mieczem odciął połowę swojego płaszcza i podarował go biedakowi. W nocy przyśnił mu się Jezus ubrany właśnie w ten kawałek płaszcza. Ten sen miał dla niego wielkie znaczenie. Wstąpił do zakonu, a gdy ludzie chcieli wybrać go na biskupa Tours, schował się przed nimi w komórce dla gęsi, które głośnym gęganiem go zdradziły. Całe życie żył bardzo skromnie, obdarzony ogromnym szacunkiem. Z racji wielu cudów i uczynków miłosierdzia, których dokonywał, stał się świętym. Jest patronem przede wszystkim dzieci, młodzieży, pasterzy i ptactwa (szczególnie gęsi). We Francji i w Niemczech dzieci wychodzą wieczorami z lampionami i w takich pochodach wędrują przez wioski czy małe miasta. W Polsce, zwłaszcza w Wielkopolsce, 11 listopada, organizuje się orszak świętomarciński – św. Marcin jedzie na białym koniu. Wypieka się według specjalnej receptury rogale z białym makiem, ciasteczkowe ludziki i piecze się gęsi.
Święto Patrona Szkoły
„Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć.
Trzeba ją przeżyć.”
(Stefan Żeromski)
23 listopada 2022r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego. Podczas uroczystego apelu uczniowie odśpiewali hymn szkoły oraz mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą temu pisarzowi i jego twórczości. W części artystycznej nasza młodzież wprowadziła całą społeczność szkolną w świat mediów, ponieważ nadawała program ze studia Domaszki TV poświęcony Stefanowi Żeromskiemu. Nasi reporterzy łączyli się m.in. z przyjacielem pisarza z lat szkolnych, który opowiadał o Stefku – uczniu. Wypowiadała się też żona pisarza Oktawia, która jest kustoszem izby pamiątek w chacie Żeromskich, gdzie mistrz słowa większość życia tworzył arcydzieła literatury.