Bombki ! Są ich tysiące. Kuliste, świderki, szyszki, zwierzątka, w kształcie owoców czy pocztówki. Piękne niczym małe dzieła sztuki i mieniące się we wszystkich kolorach świata. Postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy jak powstają te cudeńka.
24 października wybraliśmy się na wycieczkę do Krośnic k/Milicza. Z samego rana uczniowie klas: IV, Va, Vb i VI pod opieką nauczycieli : Haliny Dutkiewicz, Jolanty Bogacz, Jadwigi Lewickiej i Joanny Barszcz podekscytowani, w dobrych humorach zasiedli w autobusie i ruszyli do celu. Przywitał nas niepozorny, mały budynek, ale cała tajemnica w środku. Podczas wizyty w „Szklanym Świecie” mieliśmy możliwość zobaczyć kolejne etapy produkcji ozdób choinkowych. Byliśmy bardzo zaskoczeni jak trudna to praca, wymagająca rozwagi, skupienia i cierpliwości, w trudnych warunkach. Pracownicy z fabryki zapoznali nas z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Byliśmy zadziwieni, że bombki robi się ze zwykłej, przezroczystej szklanej rurki, która pod wpływem nagrzewania staje się elastyczna i można ją nadmuchać jak balon, nadając jej przeróżne kształty. Pokazano nam również etap srebrzenia, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszego zdobienia. Na koniec odwiedziliśmy dekoratornię. Tutaj bombki „dostawały swoją urodę” , malowane ręcznie przez uzdolnione panie. Zachwyciły nas ich kształty, wielkość , kolory oraz oryginalność. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w fabryce w Krośnicach powstają prawdziwe dzieła sztuki! Wielką atrakcją wycieczki okazały się warsztaty, w trakcie których mieliśmy okazję samodzielnie dekorować własne bombki. Mogliśmy poczuć się jak artyści, ożywiając bombki swoimi rysunkami oraz napisami. Ależ to była frajda! Jeszcze tylko zakupy w sklepiku i powrót.
Articles from Październik 2022
Dzień Edukacji Narodowej
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną bukiety naszych serc.”
Dnia 13 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski oraz wybrani uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem Pani Kamili Rusyn, Joanny Tokarskiej oraz Róży Gerlach przygotowali humorystyczną część artystyczną. Podziękowali nauczycielom wierszami, piosenkami i tańcami za pracę, empatię i trud włożony w ich wychowanie. Dyrektor szkoły Bożena Hendrysiak oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk, Sekretarz Gminy Anna Bodzioch, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Jachym i Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Spraw Socjalnych, Porządku Publicznego i Samorządu Czesław Grabowski złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji święta.
27 października 2022 będą wykonywane zdjęcia klasowe.
Wizyta w teatrze
„TEATR POJMOWANY JAKO DZIEŁO
SZTUKI TEATRALNEJ POWINIEN
ROZSZERZAĆ HORYZONT UMYSŁOWY
DZIECKA, WZMACNIAĆ JEGO
CHARAKTER I WOLĘ, CZYNIĆ JE
BARDZIEJ DALEKOWZROCZNYM I BARDZIEJ
WNIKAJˇCYM W ZŁOŻONE ZJAWISKA ŻYCIA”
M SIGNORELLI
04 października 2022r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wyjazdu do Namysłowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienia teatralne przygotowane przez aktorów teatru Artenes z Wrocławia. Celem tego przedsięwzięcia było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, a także umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo, uwrażliwienie na piękno, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.
Spektakle przeznaczone były dla trzech grup wiekowych tj. dla klas I-III , IV-VI oraz VII-VIII.
Klasy I-III miały możliwość obejrzenia spektaklu pt. „O Rybaku i Złotej Rybce”. Opisane w przedstawieniu Teatru losy pracowitego Rybaka i jego roszczeniowej Żony stanowią dziś dla wszystkich oczywisty symbol, ikonę znaną na całym świecie. Przestrzegają przed zachłannością i śliską ścieżką „od rzemyczka do koniczka”, w tym wypadku pokazanych na przykładzie potęgującej się chciwości. Wbrew pozorom baśń „O Rybaku mi Złotej Rybce” nie dyskredytuje dostatku – Złota Rybka, jako symbol dobrego losu, hojnie i słownie odwdzięcza się za wyrządzone jej dobro i współczucie. Nie komentuje nawet naiwnej poczciwości Rybaka. Wskazuje za to jasno, jak ważny jest umiar i świadomość rzeczywistych potrzeb.
Spektakl dla kl. IV-VI pt. „Śladami bogów” powstał z myślą o przykazaniu młodemu widzowi zarysu wiedzy o bohaterach wybranych mitów greckich. Sylwetki przedstawionych postaci ,m.in. Syzyfa, Persefony, Narcyza nakreślone zostały tak, aby zaakcentować ich boskie atrybuty. Uczniowie mogli przekonać się, że rozterki bogów nie są obce również ludziom nam współczesnym, co wskazuje na uniwersalizm mitów.
Równie wartościowy był spektakl pt. „ Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec” przygotowany dla uczniów klas VII-VIII. Początek spektaklu to ostatnie chwile przed wybuchem II wojny światowej. Bohaterowie są młodymi, pełnymi życia ludźmi. Po klęsce wrześniowej nie pozostają bierni i przyłączają się do ruchu oporu.
W imię przyjaźni oraz miłości do ojczyzny poświęcają swoje młode życie. Adaptacja książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” przybliżyła młodemu widzowi ten utwór i uwrażliwiła na wartości, które są ważne w naszym życiu.
Udział we wszystkich spektaklach był wielkim przeżyciem, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych uczniów naszej szkoły i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH jest obchodzony co roku 26 września. Głównym założeniem tego święta jest promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
W naszej szkole z tej okazji uczniowie klas IV-VIII wspólnie z wychowawcami oraz nauczycielami języków obcych przygotowali na korytarzach piękne stanowiska z wylosowanymi wcześniej krajami: Włoch, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Grecji. Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele ciekawostek dotyczących wybranych krajów europejskich. Przy każdym stanowisku można było także posłuchać muzyki oraz jak brzmią powitania w różnych językach, spróbować tradycyjnych potraw, poznać symbole i kulturę wyżej wymienionych krajów. Reprezentanci klas mieli na sobie charakterystyczne dla wybranego kraju stroje. Losowane były również pytania, sprawdzające wiedzę o krajach, a za poprawnie udzieloną odpowiedź można było otrzymać słodką nagrodę. Obchody Europejskiego Dnia Języków bardzo spodobały się naszym uczniom. Wszyscy świetnie się bawili zarówno starsi jak i młodsi.
#LekkoatletykadlaKażdego
W dniu 1 października na stadionie AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie Bartosz Kaczmarek wystąpił w finale imprezy sportowej Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie godnie reprezentując województwo opolskie. Bartek rywalizował z najlepszymi rówieśnikami z całej Polski w biegu na 60 metrów oraz w skoku w dal (uzyskał 2 wynik w swojej grupie 4,15).
To na pewno niesamowite przeżycie być częścią takiego wydarzenia, zwłaszcza, że w imprezie wzięło udział wielu znanych olimpijczyków i ludzi związanych ze światem sportu. Jesteśmy przekonani, że doświadczenia zdobyte w Warszawie zaprocentują i zmotywują Bartka jeszcze bardziej!
Bartku gratulujemy z całego serca Tobie oraz Rodzicom, którzy byli z Tobą przez cały ten czas (I dla Szymka za cierpliwość) oraz życzymy powodzenia na kolejnych zawodach, które już niebawem.