JASELKA I SPOTKANIE WIGILIJNE

JASELKA I SPOTKANIE WIGILIJNE

jaselka2024 037W dniu 20 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach odbyły się tradycyjne jasełka. Wydarzenie to, pełne magii i świątecznej atmosfery, zostało przygotowane przez uczniów pod czujnym okiem pani Haliny Nieśpiałowskiej i pani Róży Gerlach.

Podczas przedstawienia uczniowie zaprezentowali piękną interpretację historii narodzenia Jezusa, przenosząc zgromadzonych w czasy biblijne. Młodzi aktorzy zachwycili widownię swoimi rolami, pięknymi kostiumami oraz zaangażowaniem. Występy przeplatane były śpiewem kolęd, co dodatkowo podkreślało świąteczny charakter wydarzenia.

Po zakończeniu części artystycznej wszyscy uczestnicy – uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście – zasiedli do wspólnego posiłku. W tle rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę.

Jasełka w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach to wydarzenie, które co roku integruje społeczność szkolną i lokalną, przypominając o wartościach świątecznych oraz tradycjach, które łączą pokolenia.

Continue Reading…

„Tacy jak My”

mysterious_garden_theater„Teatr to sztuka, która pozwala nam zobaczyć, że życie ma wiele stron i odcieni.”

                                                     ( Tennessee)

 

18 grudnia 2024 r. uczniowie klas siódmych naszej szkoły wraz z opiekunami  mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Tacy jak My” przygotowanego przez aktorów teatru ARTENES z Wrocławia. Przedstawienie promowało bardzo ważne wartości, m.in. tolerancję, empatię, zrozumienie dla innych, zwłaszcza słabszych, a także odpowiedzialność za własne czyny i świadomość tego, że nawet pozornie drobne przewinienia mogą prowadzić do poważnych następstw. W spektaklu odwołano się do lektur omawianych na lekcjach języka polskiego: „Chłopców z Placu Broni”, „Tajemniczego ogrodu”, „Opowieści z Narnii”. Uczestnictwo w przedstawieniu wymagało wyłączenia się ze świata wirtualnego i przeżycia sztuki tu i teraz w postaci ulotnych i niepowtarzalnych chwil. Sądząc po reakcjach uczniów, wyjazd do Namysłowskiego Ośrodka Kultury można uznać za udany. Uczniowie wrócili do szkoły wzbogaceni o nową wiedzę oraz z odrobiną teatralnej magii.

                                             Jolanta Bogacz

Szkolny konkurs recytatorski poezji Czesława Miłosza

IMG-20241219-WA0001„Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu…..”

                                                 ( Czesław Miłosz)

16 grudnia 2024r. odbył się w naszej szkole Szkolny konkurs recytatorski poezji Czesława Miłosza, którego celem było przybliżenie twórczości  wybitnego polskiego poety, który 44 lata temu w 1980 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla.     W bieżącym roku przypada też 20 rocznica śmierci poety, dlatego wybrano naszego Noblistę na jednego z Patronów 2024 roku. Konkurs ten pozwolił uczniom zaprezentować swoje zdolności recytatorskie, uwrażliwić na piękno poezji , tym samym oddać hołd Czesławowi Miłoszowi. W konkursie wzięło udział 21 recytatorów z klas V – VII. Wszyscy wykazali się niezwykłą wrażliwością artystyczną , toteż komisja w składzie :Pani Bożena Hendrysiak, Iwona Nawolska i Ewa Wojtowicz miała trudne zadanie, jednak po burzliwych obradach zdecydowała o przyznaniu:

  1. miejsca Jakubowi Zawadzkiemu „Alkoholik wstępuje w bramę niebios”
  2. miejsca Kalinie Pierzchawce  „O aniołach”
  3. miejsca Dominice Łyszcz  „Spotkanie”

wyróżnienie otrzymał Adam Januszkiewicz „Tak mało”.

Continue Reading…

PROJEKT PROFILAKTYCZNY NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA

RYMCERZE 1Dnia 12 grudnia 2024 r. uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi. Odwiedzili nas ”Rymcerze” – raperzy Bęsiu i Yonas z Warszawy, którzy w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego  „Nie zmarnuj swojego życia”, podzielili się z młodzieżą swoim doświadczeniem i życiową walką z nałogami. Na podstawie własnych historii, uświadomili zebranym zagrożenia związane z używkami, zachęcili do rozwijania swoich zainteresowań i wskazali na życiowe możliwości  wynikające z podejmowania mądrych decyzji i progresu. Podkreślili, że inwestycja w dobrze wykorzystany czas, naukę, talenty i właściwe relacje już teraz, przyniesie w przyszłości długofalowe korzyści, dlatego nie warto marnować swojego życia.  Prelegenci zwracali też uwagę na rolę rodziny i kierowania się uniwersalnymi wartościami moralnymi.

Podczas spotkania z młodzieżą „RYMcerze” wykonali też swoje hip-hopowe utwory i wchodzili w interakcje z uczniami. Ich prelekcja była prowadzona w lekkiej i przystępnej formie, było więc zabawnie, ciekawie, ale też poważnie, bo poruszane tematy i opowiadane historie do łatwych nie należały.

Projekt „Nie zmarnuj swojego życia” powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz raperów Bęsia i Dj Yonasa tworzących skład RYMcerze, którzy sami określają cel swojej działalności w taki sposób: „Zależy nam, aby każdy nastolatek w Polsce usłyszał przekaz Nie zmarnuj swojego życia”. Projekt jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji, a jego ambasadorami są m.in. piłkarz Jerzy Dudek i aktor Maciej Musiał.

Dzięki gościnności Gminnego Ośrodka Kultury i pomocy pani Edyty Matkowskiej, podczas prelekcji, mieliśmy okazję skorzystać z nowej sali widowiskowo-konferencyjnej, która z uwagi na dobrą akustykę ułatwiła nam odbiór ważnych treści.

Zaproszenie tak zacnych gości nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Domaszowicach, ponieważ środki na zorganizowanie całego przedsięwzięcia zostały pozyskane z funduszu Gminnej Komisji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jesteśmy wdzięczni pani Bożenie Białkowskiej za współpracę na rzecz profilaktyki uzależnień.

Bez wątpienia, spotkanie z „RYMcerzami” nalażało do tych, które na długo pozostaną w pamięci zarówno młodzieży, jak i dorosłych, którzy mieli okazję w nim uczestniczyć.

Dziękujemy Bęsiowi i Yonasowi za wartościowy przekaz i świetną formę, Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Domaszowicach za pomoc oraz naszym uczniom za rewelacyjny odbiór. Każdemu z Was Młodzi przypominamy z osobna: „Nie zmarnuj swojego życia”.

Ewa Wojtowicz

Podsumowanie Wojewódzkich Igrzysk LZS szkół wiejskich

najlepsiW dniu 13 grudnia w Lubszy odbyło się oficjalne podsumowanie Wojewódzkich Igrzysk LZS szkół wiejskich za rok szkolny 2023/2024. Nasza szkoła w klasyfikacji generalnej szkół zajęła drugie miejsce!!! Natomiast w lekkiej atletyce w minionym sezonie byliśmy najlepsi. Brawo dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu i trzymamy kciuki za świetne wyniki w kolejnym sezonie

Kiermasz świąteczny

kiermasz110 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. W trakcie jego trwania nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice mogli nabyć m. in. ozdoby choinkowe, żywe wianki, stroiki, krasnale, bałwanki, słoiki lampiony, a także słodkości takie jak pierniczki czy domowe ciasto.

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Większość rzeczy została wyprzedana. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na potrzeby świetlicy szkolnej.

Dziękujemy rodzicom za dostarczenie pysznego ciasta oraz przyniesione stroiki i ozdoby, wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowywaniu fantów na kiermasz oraz pomoc w czasie jego trwania.

CHRISTMAS PICTIONARY

angkartkiW grudniu w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego CHRISTMAS PICTIONARY 🌲🎅⭐️, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III. Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez działania artystyczne, popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów. Konkurs polegał na wykonaniu słowniczka obrazkowego dowolną techniką plastyczną np. w formie plakatu, książeczki, wyklejanki, itp. Prace zawierały rysunki/obrazki/zdjęcia oraz podpisy w języku angielskim związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych (np. nazwy ozdób świątecznych, tradycji, potraw świątecznych). Komisja oceniła prace według następujących kryteriów: zgodność z tematem, pomysłowość, estetyka wykonania, poprawność językowa, samodzielność wykonania.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
⭐️I miejsce – Aleksandra Łyszcz, kl. IIb
⭐️II miejsce – Tymoteusz Sawicz, kl. Ia i Julia Grondowa, kl. IIIb
⭐️III miejsce – Weronika Zawadzka, kl. IIb
Wyróżnienie – Gabriel Głód, kl. Ia
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!
12