„Edukacja z wojskiem” w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego

„Edukacja z wojskiem” w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego

żołnierz1Czasy, w których żyjemy wymagają przygotowania na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Informacje o wojnie za naszą wschodnią granicą, powodzi, wypadkach i innych zagrożeniach, uświadamiają wagę dbania o bezpieczeństwo i konieczność edukacji w tym zakresie już od najmłodszych lat. Z tego powodu, Ministerstwo Edukacji we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, przygotowało program edukacyjno–obronny pod nazwą „Edukacja z wojskiem skierowany do szkół.

Celem programu było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, systemu alarmowania, łączności, zachowań w sytuacjach kryzysowych oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Nasza szkoła jako jedyna w powiecie namysłowskim została wytypowana do udziału w drugiej edycji programu „Edukacja z wojskiem”. W ramach tej akcji 21 października bieżącego roku, uczniowie klasy VIII wzięli udział z zajęciach prowadzonych przez kaprala Macieja Frankiewicza z Jednostki Wojskowej w Brzegu. Prowadzący w interesujący sposób zaznajomił młodzież z zadaniami wojska w czasie pokoju, poruszył zagadnienia z zakresu obronności i bezpieczeństwa. Przeprowadził również praktyczne zajęcia udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie te elementy są ważne dla bezpieczeństwa każdego z nas. Podczas zajęć nasz gość zademonstrował także zawartość indywidualnej, całodniowej racji żywnościowej polskiego żołnierza. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań, a każdy z nich otrzymał certyfikat potwierdzający udział w programie „Edukacja z wojskiem. Edycja II”.

Lekcje z żołnierzem Wojska Polskiego okazały się dla ósmoklasistów ciekawym i wartościowym doświadczeniem, dzięki któremu mogli poszerzyć swoją wiedzę, nabyć nowe, praktyczne umiejętności i rozbudzić w sobie poczucie tożsamości narodowej jako młodzi obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.

Ewa Wojtowicz

Spektakle teatralne z dobrym przesłaniem

teatrzyk2W dniu 22.10.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego

w Domaszowicach mieli okazję obejrzeć przedstawienia teatralne przygotowane przez grupę „Bazyl Cogito” z Tarnowa.

Wychowankowie klas I – IV z zaciekawieniem śledzili losy młodego pasterza Dawida, który miał zmierzyć się z olbrzymem – Goliatem. Dzieci dowiedziały się, że nie zawsze problemy są tak wielkie, jak nam się wydaje, nie trzeba też być dużym, żeby pokonać większego od siebie. Dawid zwyciężył Goliata za pomocą sprytu, a nie siły mięśni. Bohaterowie przedstawionej historii zachęcili młodych odbiorców do kolekcjonowania dobrych słów i czynów oraz do tego, by obdarowywać nimi ludzi wokół nas, bo to jest właśnie siła, która zmienia świat. Ważne treści przekazane zostały w lekki, przystępny sposób za pomocą kukiełek, rekwizytów, ciekawych kostiumów i muzyki.

Uczniowie klas V – VIII poznali Przypowieści biblijne z wartościowym przesłaniem, by nie żyć tylko dla siebie, ale być wrażliwym na potrzeby innych ludzi. Wszystko doprawione zostało humorem i piękną oprawą muzyczną.

Przedstawienia skierowane do naszych uczniów były ciekawym wydarzeniem kulturalnym, łączyły sztuki piękne – teatr, literaturę i muzykę – tworząc ciekawe widowisko angażujące do interakcji publiczność. Przesłanie, z którym pozostawili nas bohaterowie spektakli, zachęciło do tego, by stawać się lepszym człowiekiem.

Ewa Wojtowicz

Wycieczka do Muzeum motoryzacji w Oławie

IMG-20241031-WA0082Dnia 24.10.2024r. wyruszyliśmy na wycieczkę w stronę Oławy. W tej eskapadzie wzięło udział ponad 100 uczniów z klas IV-VIII, naszym celem było Muzeum Motoryzacji „Wena” w Oławie. Obiekt to jednopiętrowa, wielka, nowo wybudowana hala, w której znajduje się niesamowita kolekcja różnych pojazdów, ustawionych od ‘’najstarszego’’ i najmniej skomplikowanego na świecie Freda Flinstona z kreskówki „The Flinstones”. Tak naprawdę jest tu wszystko to, co w historii motoryzacji się liczy. Począwszy od rowerów, motocykli poprzez różnego rodzaju samochody, których jest najwięcej, bo ponad trzysta egzemplarzy. Szczególne miejsce zajmuje tu polska motoryzacja, na czele ze specjalną ekspozycją poświęconą dla Fiata 126p, jego wszystkim „wcieleniom”, na jego pięćdziesiątą rocznicę powstania, pierwsze powojenne Warszawy, Syreny, Polonezy i inne popularne kiedyś auta, po nowocześniejsze marki: BMW, Porsche, Lamborghini, Ferrari, auta przygotowane do sportu czy egzemplarz dostojnego Maybacha. Pojazdy pochodzą w większości z Polski, ale także z innych krajów, m. in. z Włoch, USA, Niemiec, Francji, Anglii , nawet z Japonii. Każdy egzemplarz posiada tabliczkę z opisem swojej ciekawej historii. Ciekawostką jest, że Pan Tomasz, właściciel Muzeum, na pierwszym miejscu podczas tworzenia tej pięknej kolekcji stawia na to, żeby pojazd miał jak najmniejszy przebieg kilometrów. Ogromną frajdę sprawiło uczniom to, że można „odpalić” poprzez przekręcenie kluczyka w stacyjce, specjalnie wyeksponowany silnik Fiata 126p, a obok dzięki multimedialnemu projektowi można było „pomalować” według własnego pomysłu inny egzemplarz „maluszka”.

Continue Reading…