Articles from Październik 2025
ZAJĘCIA HISTORII I KULTURY W OPOLU
28 października uczniowie klasy V odwiedzili znajdujące się w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce. Uczniowie udali się w niezwykłą, multimedialną podróż przez historię. Mieli okazję pracować w grupach, rozmawiać z ekspertami, zdobyć konkretną wiedzę historyczną i zrozumieć własne dziedzictwo.
Barbara Szyndler
Narodowe Czytanie „Poezji” Jana Kochanowskiego
W Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach odbyło się Narodowe Czytanie „Poezji” Jana Kochanowskiego – wybitnego poety polskiego renesansu. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości: wicewójt Gminy Domaszowice Annę Opalę, sekretarz gminy Annę Bodzioch oraz przewodniczącą Rady Gminy Joannę Barszcz. Wszystkich zgromadzonych powitała pani dyrektor Bożena Hendrysiak, która zaprezentowała jeden z „Trenów” poety. Następnie uczestnicy czytali i recytowali wybrane utwory Jana Kochanowskiego, takie jak „Na zdrowie”, „Czego chcesz od nas, Panie”, a także fragmenty „Trenów”, „Fraszek” i „Pieśni”. Młodzi recytatorzy zaprezentowali swoje umiejętności z wielkim zaangażowaniem i wrażliwością, a atmosfera uroczystości sprzyjała refleksji nad pięknem języka oraz ponadczasowym przesłaniem poezji. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia i wspólnie uczcili dorobek jednego z najwybitniejszych twórców polskiej literatury. Uroczystość i scenografię przygotowała Małgorzata Rybitw, utwory Jana Kochanowskiego czytali i recytowali uczniowie klas ósmych i siódmej: Antonina Sławska, Lena Niezgoda, Wiktoria Bodzioch, Kinga Kurek, Karolina Rózańska, Jakub Zawadzki, Diana Pławecka, Miłosz Janowski, Jagoda Kopica i Michał Stanisławczyk.
Małgorzata Rybitw
BohaterON – włącz historię!
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Polak ma essę”Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Polak ma essę”
KONDOLENCJE
Wyjazd uczniów klas VII i VIII do Filharmonii Opolskiej
10.10.2025 r. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym — próbie generalnej koncertu muzyki amerykańskiej w Filharmonii Opolskiej. Uczniowie poznali kulisy pracy orkiestry symfonicznej oraz mieli możliwość wysłuchania znanych utworów muzyki filmowej i rozrywkowej rodem z USA.
Koncert dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a atmosfera sali filharmonii pozwoliła młodzieży jeszcze bardziej docenić piękno muzyki na żywo.
Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Rybitwowi, Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Namysłowie, za pomoc w organizacji wyjazdu i umożliwienie naszym uczniom uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu.








