KONDOLENCJE

ZAJĘCIA HISTORII I KULTURY W OPOLU

Centrum_Dokumentacyjno_Wystawinnicze_Niemców_w_Polsce28 października uczniowie klasy V odwiedzili znajdujące się w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce. Uczniowie udali się w niezwykłą, multimedialną podróż przez historię. Mieli okazję pracować w grupach, rozmawiać z ekspertami, zdobyć konkretną wiedzę  historyczną i zrozumieć własne dziedzictwo.

Barbara Szyndler

Narodowe Czytanie „Poezji” Jana Kochanowskiego

W Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach odbyło się Narodowe Czytanie „Poezji” Jana Kochanowskiego – wybitnego poety polskiego renesansu. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości: wicewójt Gminy Domaszowice Annę Opalę, sekretarz gminy Annę Bodzioch oraz przewodniczącą Rady Gminy Joannę Barszcz. Wszystkich zgromadzonych powitała pani dyrektor Bożena Hendrysiak, która zaprezentowała jeden z „Trenów” poety. Następnie uczestnicy czytali i recytowali wybrane utwory Jana Kochanowskiego, takie jak „Na zdrowie”, „Czego chcesz od nas, Panie”, a także fragmenty „Trenów”, „Fraszek” i „Pieśni”. Młodzi recytatorzy zaprezentowali swoje umiejętności z wielkim zaangażowaniem i wrażliwością, a atmosfera uroczystości sprzyjała refleksji nad pięknem języka oraz ponadczasowym przesłaniem poezji. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia i wspólnie uczcili dorobek jednego z najwybitniejszych twórców polskiej literatury. Uroczystość i scenografię przygotowała Małgorzata Rybitw, utwory Jana Kochanowskiego czytali i recytowali uczniowie klas ósmych i siódmej:  Antonina Sławska, Lena Niezgoda, Wiktoria Bodzioch, Kinga Kurek, Karolina Rózańska, Jakub Zawadzki, Diana Pławecka, Miłosz Janowski, Jagoda Kopica i Michał Stanisławczyk.

Małgorzata Rybitw

BohaterON – włącz historię!

Bohateron_10_lat_logo_Kolor_RGB

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Wyjazd uczniów klas VII i VIII do Filharmonii Opolskiej

IMG-20251014-WA002310.10.2025 r. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym — próbie generalnej koncertu muzyki amerykańskiej w Filharmonii Opolskiej. Uczniowie poznali kulisy pracy orkiestry symfonicznej oraz mieli możliwość wysłuchania znanych utworów muzyki filmowej i rozrywkowej rodem z USA.

Koncert dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a atmosfera sali filharmonii pozwoliła młodzieży jeszcze bardziej docenić piękno muzyki na żywo.

Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Rybitwowi, Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Namysłowie, za pomoc w organizacji wyjazdu i umożliwienie naszym uczniom uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu.

IMG-20251014-WA0039