Językowy zawrót głowy

konkurs polski 2020 00125.02.2020 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Poprawności Językowej pt. „Językowy zawrót głowy”. Jest to część projektu o tym samym tytule. Celem konkursu jest popularyzacja kultury języka polskiego oraz krzewienie polszczyzny pięknej i poprawnej.  Za stronę merytoryczną konkursu odpowiadały nauczycielki języka polskiego: pani Ewa Wojtowicz, Iwona Nawolska i Jolanta Bogacz. Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie klas IV-VIII, którzy walczyli o punkty dla swojej klasy w kilku kategoriach, m.in.

 • „Rymowane dranie czyli wiersze trudne niesłychanie” tzw. łamańce językowe.
 • Stop wulgaryzmom – napisanie przemówienia (klasy starsze) lub wykonanie plakatu (klasy młodsze) promującego język bez wulgaryzmów.
 • Poznałem go dzięki książce – portret ulubionego bohatera literackiego.
 • Chińczyk językowo – ortograficzno – literacki.
 • Konkurs pięknego czytania.
 • Konkurs kaligraficzny.
 • Frazeologizmy zwierzęce .

Zarówno uczestnicy konkursu jak i publiczność w fantastycznych humorach rozwiązywali  różne zagadki językowe. Nasze zmagania z poprawnością językową jeszcze się nie skończyły, kolejnym etapem będzie Dzień Medialny, w czasie którego odbędą się prezentacje przygotowane przez poszczególne klasy, prezentujące poetów lub pisarzy polskich. Uczniowie przedstawią m.in. życie i twórczość Czesława Miłosza, Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima.

Wyniki po pierwszej części konkursu:

 1. VIII i VIIa
 2. VIa i IV
 3. VI b
 4. V a
 5. VII b
 6. V b

Zwycięzcom „Językowego zawrotu głowy” gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu „ Ojczyzny-polszczyzny”.

                                                           Jolanta Bogacz

Podoba Ci się? Udostępnij!!!
 Językowy zawrót głowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.